21 marca 2020 odszedł do Domu Ojca ks. Piotr Pawlukiewicz
Ksiądz prałat Piotr Pawlukiewicz, ceniony duszpasterz, kaznodzieja i rekolekcjonista, kapłan archidiecezji warszawskiej został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w grobowcu duchownych Archidiecezji Warszawskiej. Mszy pogrzebowej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Józefem Górzyńskim, metropolitą warmińskim. Nabożeństwo z uwagi na obostrzenia odbyło się tylko z udziałem najbliższych.
Zgodnie z wymogami stanu epidemicznego, nie można było bezpośrednio uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie ani na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie pojawiło się tylko wąskie grono najbliższej rodziny i duchownych.
Archidiecezja przekazała, że „metropolita warszawski zaprosił wszystkich chcących pożegnać ks. Pawlukiewicza na Mszę św. do kościoła akademickiego św. Anny w pierwszą niedzielę po ustaniu epidemii, na godz. 15.
Transmisję na żywo z mszy św. i pochówku na cmentarzu prowadził portal Archidiecezji Warszawskiej.
Homilię wygłosił ksiądz Bogusław Kowalski, przyjaciel księdza Pawlukiewicza. Jak wspominał, był to kapłan o wielkich talentach. On miał charyzmat łączenia ewangelii z życiem, dar trafiania w samo sedno, jak rzadko kto. Jego zmysł ewangeliczny, duszpasterski, pomysły, dar nieprzeciętny, jaki wielu ludzi ma w innych dziedzinach, no to Piotrek miał taki dar od Boga właśnie z pozycji duszpastersko-kaznodziejskiej – mówił ks. Kowalski.
Wspomnienie duchownego zamieścił w mediach także szef polskiego rządu: "Przeciwieństwem miłości jest obojętność" – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz. Dziś jest Jego ostatnie pożegnanie – chciałbym uczestniczyć osobiście, jak wielu z Was, ale z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo pomódlmy się w naszych domach, czas na wizytę na Powązkach jeszcze przyjdzie – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Ks. Piotr Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Warszawie. 2 czerwca 1985 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego pracował przez dwa lata jako wikariusz w parafii pod wezwaniem świętego Wincentego a Paulo w Otwocku. Studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Był redaktorem archidiecezjalnego radia Józef w Warszawie. Prowadził mi.in. audycję „Katechizm poręczny”, w której odpowiadał na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Odbiorcy wielokrotnie mogli słuchać homilii księdza Piotra Pawlukiewicza podczas niedzielnych mszy świętych transmitowanych z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Rekolekcje głosił w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych, m.in. w Sztokholmie, Londynie, Dortmundzie, Zurychu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie. Duchowny był także kapelanem kaplicy w Sejmie RP, wykładowcą homiletyki i duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W ostatnich latach zmagał się z chorobą Parkinsona.
Ks. Pawlukiewicz dowiedział się o swojej chorobie już w 2007 roku. Parkinson, to powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego i mimo skrupulatnego leczenia po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Cierpiał na nią m.in. św. Jan Paweł II.
Dziękujmy Bogu za życie ks. Piotra Pawlukiewicza.
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Piotra Pawlukiewicza w Warszawie
ks. Piotr Pawlukiewicz
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
Amen.
Żródło: IAR, PAP