10 powodów dla których warto pić zieloną herbatę
10 powodów dla których warto pić zieloną herbatę
Smakosze zielonej herbaty mają powody do radości. Ich ulubiony napój jest bombą zdrowych składników, które wpływają na dobrą kondycję całego organizmu i chronią go przed wieloma chorobami. Oto niezbite dowody.
Zieloną herbatę powinni pić palacze, bo neutralizuje działanie nikotyny oraz osoby nadużywające alkoholu, ponieważ łagodzi skutki kaca. Jej dobroczynny wpływ na pracę mózgu - zdolność kojarzenia, umiejętność zapamiętywania - docenią uczniowie i studenci. Polecamy ją również wszystkim, którzy dbają o zdrowie - powinni oni pić minimum dwie filiżanki herbaty dziennie.
Chińczycy od stuleci stosowali zieloną herbatę w leczeniu bólów głowy, zaburzeń trawienia, ospałości, rozstrojów żołądka. Współcześnie zielona herbata jest powszechnie stosowana w profilaktyce zdrowotnej. Prowadzone od dziesięcioleci badania nad właściwościami zielonej herbaty potwierdzają jej dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca oraz niektóre odmiany raka. Zielona herbata zawiera wiele minerałów i mikroelementów (fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk) oraz witaminy A, B, B2, C, E, K. Ponadto stwierdzono również, że picie zielonej herbaty przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapobiega otyłości. Od zawsze zielona herbata była kojarzona z koncepcją zen. Dzięki obecności taniny, która łagodzi pobudzające działanie teiny, uspokaja i wprowadza człowieka w przyjemny stan, pozwalając jednocześnie na zachowanie czujności umysłu.
1.1. Zielona herbata na raka
W magazynie „Phytomedicine” pojawił się artykuł przedstawiający wyniki badań, sugerujące, iż zielona herbata może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Z badań wynika, że zawarte w zielonej herbacie polifenole spowalniają rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.
1.2. Zielona herbata a choroba Alzheimera
Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle dowodzą, iż regularne picie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, demencji i innych chorób neurodegeneracyjnych. Dużą rolę w rozwoju tych chorób odgrywają takie substancje, jak nadtlenek wodoru i beta-amyloid. Zgodnie z wynikami badań, trawienie zielonej herbaty w jelitach zwiększa skuteczność jej składników w zwalczaniu tych związków. Za ochronę przed toksycznymi substancjami odpowiadają w tym przypadku polifenole. Naukowcy planują przeprowadzenie badań, które pomogą odkryć kolejne lecznicze właściwości zielonej herbaty.
Parzenie zielonej herbaty:
Aby napar zachował najlepsze właściwości smakowe i unikalny aromat herbatę należy zaparzyć w ogrzanym wrzącą wodą, a następnie do sucha wytartym porcelanowym czajniczku używając miękkiej wody. Temperaturę wody należy dobrać biorąc pod uwagę jej gatunek, dlatego najlepiej o nią zapytać sprzedawcy. Generalnie waha się ona pomiędzy 60 a 90 stopniami Celsjusza.
Istnieją dwie metody osiągnięcia pożądanej temperatury: pierwsza z nich to po prostu użycie odpowiedniego termometru, druga opiera się na spostrzeżeniu, że w temperaturze pokojowej wrząca woda po 3-4minutach ma 90stopni, a po 12-14minuta spada do 75.
Niestety czas parzenia zielonej herbaty również jest zróżnicowany w zależności od stopnia rozdrobnienia suszu, gatunku herbaty i twardości wody. Herbaty bardzo rozdrobnione parzy się króciutko, a te o dużych listkach parzy się znacznie dłużej. Podobnie jak wielkość liści tak i twardość wody wydłuża czas parzenia zielonej herbaty.
Krótkie parzenie(około 3minut) powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar jest orzeźwiający i pobudzający. Wydłużenie czasu parzenia z kolei daje nam napar o działaniu relaksującym.
Herbatę zieloną parzy się dwu a nawet trzykrotnie za każdym razem uzyskując napar o innym aromacie i innych właściwościach. Pierwsze parzenie daje napar o delikatnym aromacie działający pobudzająco. Drugie napar o intensywniejszym aromacie, smaczniejszy i działający relaksująco na nasz organizm(dlatego jest on znacznie bardziej ceniony niż ten z pierwszego parzenia).Dobrze zaparzona herbatka ma pozbawiony goryczy smak i delikatny aromat.
rn Zielona herbata właściwości:
- rn
- Napar z pierwszego parzenia działa pobudzająco-zawiera dużo teiny, z drugiego uspokajająco-pomaga radzić sobie z napięciami emocjonalnymi i stresem.
- rn
- Zielona herbata ma właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Pobudza go również do wydzielania soków trawiennych.
- rn
- Obniża ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.
- rn
- Zawarte w zielonej herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom krwi.
- rn
- Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą.
- rn
- rn
- Jest bogata w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki
- rn
- Zawarte w niej garbniki zapobiegają nowotworom.
- rn
- Pobudza działanie pęcherza moczowego, co przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu.
- rn
- Zielona herbata wspomaga odchudzanie, ponieważ przyśpiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii.
- rn
- Chłodnego naparu używa się do przemycia przy zapaleniu spojówek oraz powiek.
- rn
Dobrze zaparzona zielona herbata potrafi postawić na nogi lepiej niż filiżanka porannej kawy.
Aby zielona herbata była smaczniejsza, wystarczy zastosować kilka następujących rad:
- rn
- Jeśli zielona herbata wydaje ci się zbyt mocna, możesz rozcieńczyć ją ciepłą wodą. Spróbuj też skrócić czas parzenia, 2 minuty najzupełniej wystarczą, aby zielona herbata się zaparzyła.
- rn
- Dodaj do filiżanki plasterek cytryny lub pół łyżeczki soku z cytryny.
- rn
- Dodaj kilka świeżych liści mięty do naparu. To sprawi, że zielona herbata utraci gorzkawy posmak.
- rn
- Aby posłodzić zieloną herbatę, wybierz pół łyżeczki soku z granatu, łyżeczkę miodu lub kropelkę ekstraktu waniliowego.
- rn
- Zielona herbata może smakować lepiej po dodaniu do niej smakowych syropów (zwykle dodawanych do kawy) lub soków owocowych.
- rn
- Po ostudzeniu do naparu możesz dorzucić kawałki zamrożonych owoców lub kostki lodu. Wtedy zielona herbata zamieni się w orzeźwiający napój na lato.
- rn
- Możesz też wybrać zieloną herbatę z już dodanym smakiem, np. cytrynowym.
- rn
Zalety picia zielonej herbaty
Warto ją z pewnością pić przez wzgląd na przeciwutleniacze, polifenole. Zwalczają one wolne rodniki i chronią komórki organizmu przed uszkodzeniem związanym z utlenianiem. Dzięki temu pomagają uniknąć chorób układu krwionośnego i chorób nowotworowych. Uważa się, że polifenole mogą opóźniać procesy starzenia. Przyczyniają się one również do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Ponadto zielona herbata zawiera związki wspomagające utlenianie tkanki tłuszczowej, przyspieszające przemianę materii, a zatem może wspomagać proces odchudzania (jednak absolutnie nie zastąpi diety i ćwiczeń). Co ważne regularne picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza zagrożenie zawałem serca, miażdżycą tętnic oraz powstawaniem zakrzepów, a zatem warto.
Wady picia zielonej herbaty
Minusem jest fakt, że polifenole z zielonej herbaty mogą zwiększać ryzyko anemii, bo hamują absorpcję żelaza z pożywienia. Otóż polifenole łączą się z jonami żelaza tworząc kompleksy, które nie są w stanie przeniknąć z układu pokarmowego do krwi. Spożycie zielonej herbaty powinny ograniczyć osoby z wrzodami żołądka, ponieważ wzmaga ona wydzielanie soków żołądkowych. Kolejny minus jest taki, że zielona herbata pozostawia silny osad na zębach, który wpływa na ich przebarwienia.
rnŹródło:naturaherbaty.pl oraz dziennik.pl, abczdrowie.pl; poradnik zdrowie.pl