Rejestracja konta

Rejestrując się w serwisie będziesz miał(a) możliwość skontaktowania się z innymi użytkownikami, zamieszczania ogłoszeń, zdjęć, komentarzy etc.

Rejestruję się »

Logowanie do konta:

 




Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów...

Zdrowie


Depresja


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Kto jest najbardziej narażony na depresję i jak ją rozpoznać? Jakie są objawy depresji i jak przebiega jej leczenie?

Depresja dotyka wszystkie grupy społeczne, bez względu na płeć, wiek i wykształcenie. Objawy depresji mogą być inne u każdego człowieka i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Jednak podstawową przyczyną błędów w zdiagnozowaniu depresji jest brak nawyku mówienia podczas wizyt u lekarza o emocjach oraz obawa przed piętnem choroby psychicznej.
rnPrawie nie ma osoby, która chociaż raz w życiu nie doświadczyła obniżenia nastroju. Jeśli samopoczucie jest złe, można mówić o smutku, jeżeli gorsze – o przygnębieniu, a jeśli jest bardzo źle – to prawdopodobnie depresja. Trudno radzić sobie wtedy z problemami, pracować, prowadzić normalne życie.

 

W sensie medycznym depresję rozpoznaje się, gdy występuje pięć lub więcej poniższych objawów przez co najmniej dwa tygodnie:

  • Obniżony nastrój, smutek;
  • Utrata zainteresowań i zmniejszone uczucie przyjemności z codziennych czynności, izolacja  -„odsunięcie się od życia”;
  • Poczucie małej wartości, utrata wiary w siebie lub nieuzasadnione poczucie winy;
  • Ponure, pesymistyczne spojrzenie w przyszłość;
  • Obniżenie napędu i aktywności, szczególnie w godzinach rannych;
  • Zaburzenia uwagi i koncentracji;
  • Uczucie zmęczenia lub utrata energii;
  • Bezsenność lub nadmierna senność, z reguły wczesne budzenie się;
  • Pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe;
  • Znaczna utrata lub przyrost wagi ciała;
  • Nawracające myśli samobójcze;
  • Zmniejszone libido lub jego całkowita utrata.

Depresja: czynniki ryzyka

Niezwykle ważne w depresji są czynniki genetyczne. Co prawda nie są odpowiedzialne za jej rozwój, ale predysponują do łatwiejszego popadania w nią. Ludzie, których członkowie rodzin leczyli się, z dużym prawdopodobieństwem również są zagrożeni wystąpieniem tej choroby. Inne czynniki wpływające na rozwój depresji to nasilający się stres oraz klimat.

Leczenie depresji

Depresja to choroba ciężka i przewlekła, mająca tendencje do nawrotów. Sama nie ustąpi. Wymaga indywidualnie dobranej, długotrwałej i systematycznie prowadzonej terapii farmakologicznej. Poprawę można zauważyć dopiero po 6 (a u osób starszych nawet 12) tygodniach. 
Bardzo ważne jest wspomożenie farmakoterapii dodatkowymi działaniami, np. współpracą z psychoterapeutą i bliskimi. Odpowiednio przygotowana rodzina powinna wspierać chorego, jej rola w leczeniu jest nieoceniona (stąd tak ważna jest edukacja rodziny). Złe stosunki rodzinne mogą nie tylko nasilać występowanie zaburzeń, ale też obniżać skuteczność terapii. 
W leczeniu depresji sezonowych, związanych z brakiem światła słonecznego, dodatkowo wykorzystuje się też fototerapię i inne metody stymulujące pracę mózgu.


« powrót


Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany(a) aby oglądać tą zawartość, aby móc dodawac komentarze.

rn